20 įspūdingiausių pasaulio švyturių
„Nes čia švyturys/Už nugaros,/Nes čia dešinėj ir kairėj/Vanduo“ – dainavo A. Mamontovas. Įprastai tokį švyturį ir įsivaizduojame – galingą, tačiau vienišą ir iš visų pusių apsuptą vandens. Paskutinis iš šešių sugriuvusių Senojo pasaulio stebuklų kaip tik ir buvo Aleksandrijos švyturys. Tai buvo įspūdingas statinys bei aukščiausias pasaulyje viso savo egzistavimo metu. O stovėjo ji beveik pusantro tūkstantmečio, iki kol, gerokai apgadintas vandens bangų jėgos ir žemės drebėjimų, galutinai buvo išmontuotas XIV amžiaus pabaigoje. Senovėje švyturiai turėjo didžiulę reikšmę laivybai, nes padėdavo laivams susigaudyti jūroje. Kai kurių senoviškų švyturių lokacija, išvaizda ir neįtikėtina kova su milžiniškomis bangomis tiesiog gniaužia kvapą. Apžvelkime pačius įspūdingiausius pasaulio švyturius.
20. Mergelės salos švyturys, Prancūzija (Île Vierge Lighthouse, France)
Pradėjo veikti XX amžiaus pradžioje (apie 1902 metus). Šis švyturys yra vienas iš aukščiausių pasaulyje, jo aukštis – daugiau nei 82 metrai. Signalo spindulys – apie 50 kilometrų.
Įdomu: turistams leidžiama pakilti į švyturio viršūnę, tačiau tik iš anksto susitarus su vietine valdžia.
19. Brėmerhafeno švyturys, Vokietija (Lighthouse Bremerhaven, Vokietija)
Pradėtas statyti 1853, įžiebtas 1856 metais. Aukštis beveik 40 metrų.
Įdomu: statinys priklauso plytinės gotikos stiliui, kuris buvo itin populiarus Šiaurinėje Vokietijoje bei kituose Baltijos jūros regionuose. Lietuvoje šiam stiliui priklauso Šv. Onos bažnyčia Vilniuje.
18. Hateraso iškyšulio švyturys, JAV (Cape hatteras light, USA)
Švyturys pradėjo veikti 1870 metais, jo aukštis yra apie 60 metrų. Statinys išsiskiria specifiniu juodai baltos spalvos deriniu. Taip yra todėl, jog švyturys atlieka dar ir „dienos žymens“ paskirtį – tai pagalba jūreiviams orientuotis dienos metu.
Įdomu: dėl kranto erozijos, 2000 metais švyturys buvo pastumtas beveik 1 kilometrą gilyn į žemyną.
17. Chanijos švyturys, Kreta (Chania Lighthouse, Crete)
Nors tiksli pastatymo data ir nėra žinoma, tačiau laikoma, jog pirmasis švyturys toje vietoje iškilo 1570-aisiais, kada miestą valdė Venecija. Dabartinio švyturio autoriai – egiptiečiai, kurių valdžioje miestas buvo trumpą laiką XIX amžiuje ir kurie rekonstravo bei patobulino italų darbą. Švyturio aukštis yra 21 metras. Šiuo metu švyturys savo tiesioginės paskirties nebeatlieka, bet veikia kaip turistų traukos objektas. Turistams leidžiama vaikščioti aplinkui, tačiau į statinio vidų patekti negalima.
Įdomu: švyturio bokštas sudarytas iš trijų dalių: apatinė aštuonkampė, vidurinė šešioliktkampė, o viršutinė yra apskritimo formos.
16. Adžigolos švyturys, Ukraina (Adziogol Lighthouse, Ukraine)
Šis originalus švyturys iš kitų išsiskiria savo skeletiniu apsiaustu. Statinį suprojektavo ir 1911 metais pastatė rusų inžinierius Vladimiras Šukovas. Statinio aukštis – maždaug 67 metrai. Adžigolos švutyrs rodo kelią laivams, įplaukiantiems į Dnepro upę.
Įdomu: XIX-XX amžiuje pagal Šukovo projektą tokių švyturių buvo pastatyta daugiau nei 200. Iki mūsų dienų išsilaikė apie 20.
15. Beachy Head švyturys, Didžioji Britanija (Beachy Head, England, UK)
Švyturys darbą pradėjo 1902 metais. Jo aukštis siekia 43 metrus. Iki pat švyturio automatizavimo 1983 metais, jame nuolat dirbo 3 prižiūrėtojai.
Įdomu: organizacijai, atsakingai už švyturių priežiūrą, paskelbus, jog Beachy Head švyturys dėl didelių finansinių išlaidų nebebus dažomas išskirtine raudonai balta spalva, žmonės suorganizavo kampaniją, kurios metu surinko 27000 svarų tam, kad dažymo darbai vis dėlto būtų įvykdyti.
14. Madango švyturys, Papua Naujoji Gvinėja (Madang Lighthouse, Papua New Guinea)
Šis švyturys taip pat yra ir paminklas Antrojo pasaulinio karo kranto sargybos nuopelnams atminti. Pastatytas 1959 metais.
Įdomu: statinys iš pradžių sumanytas kaip žvakės simbolis, tačiau žvelgiant iš šono labiau panėšėja į aviacinę bombą.
13. Enošimos švyturys, Japonija (Enoshima Lighthouse, Japan)
Po 2003 metais įvykdyto statinio atnaujinimo darbų, švyturys įgavo dabartinį pavidalą. Švyturio karkasas yra apšviečiamas skirtingų spalvą, tad žvelgiantys iš šono gali gėrėtis įspūdingu reginiu. Statinio aukštis yra beveik 60 metrų.
Įdomu: viduje veikia liftas, kuriuo galima pasikelti iki viršūnėje esančios apžvalgos aikštelės.
12. Mergelės bokštas, Turkija (Kiz Kulezi, Turkey)
Pirmasis statinys toje vietoje iškilo dar 1110 metais ir per tą laiką keitėsi ne tik statinio forma, bet ir paskirtis. Kaip švyturys „Mergelės bokštas“ tarnavo XVIII ir XIX amžiuje.
Įdomu: pasak legendos, vienam sultonui žiniuonė išpranašavo, jog jo duktė mirs per 18-tąjį gimtadienį nuo mirtinai nuodingo gyvatės įgėlimo. Norėdamas apsaugoti savo vaiką, sultonas pastatė bokštą, kuriame apgyvendino savo dukterį. 18-tojo gimtadienio proga jis dukrai padovanojo krepšį egzotinių vaisių ir džiaugėsi, jog jam pavyko išvengti pranašystės. Tačiau jis nežinojo, jog krepšyje slėpėsi gyvatė, kuri ir įkando merginai, kai ši iš krepšio norėjo pasiimti vaisių. Dukra mirė tėvo rankose, o nuo to ir kilo bokšto pavadinimas – „Mergelės bokštas“.
11. Punta Penna švyturys („Rašiklio viršūnė), Italija (Faro di Punta Penna, Italy)
Pastatytas 1906 metais, nuolat buvo remontuojamas, kol besitraukiantys vokiečiai 1944 metais jį sugriovė. Atstatytas ir vėl veikti pradėjo 1948 metais. Statinys iš kitų išsiskiria savo išvaizda, nes neatkreipus dėmesio į švyturį, pastatas atrodo kaip eilinis namas. Švyturio aukštis yra maždaug 70 metrų.
Įdomu: antras pagal aukštį švyturys Italijoje po “Genujos žibinto”.
10. Jūrinis Jokohamos bokštas, Japonija (Yokohama marine tower, Japan)
Kurį laiką Jokohamos švyturys buvo aukščiausias pasaulyje (106 metrai), tačiau jį aplenkė naujesni statiniai (nors pats klasifikavimas pagal aukštį yra diskutuotinas). Švyturys buvo pastatytas 1958 metais, taip pažymint Jokohamos uosto atidarymo šimtmetį.
Įdomu: giedrą dieną iš apžvalgos aikštelės galima matyti Fudzijamą (Fudži kalną).
9. Edistouno švyturys, Didžioji Britanija (Eddystone Lighthouse, UK)
Edistouno švyturys yra vienas iš žymiausių britų salose. Prieš dabartinį, 3 švyturiai baigė savo gyvenimą anksčiau nei planuota. Trečiasis švyturys, tiesa, išstovėjo 118 metų, kol galiausiai erozija statinio pamatą paveikė taip, jog galingoms bangoms trankantis į statinį, šis pradėdavo kaip reikiant siūbuoti. Dėl to buvo priimtas sprendimas švyturį išmontuoti ir pastatyti šalia dar tvirtesnį ir aukštesnį (pamatas liko nepaliestas, nes jis buvo toks tvirtas, jog meistrai tiesiog nesugebėjo jo sugriauti). Taigi, ketvirtajame švyturyje šviesa buvo įžiebta 1882 ir dega iki šiol. Statinio aukštis yra 49 metrai.
Įdomu: švyturio viršūnėje yra sukonstruota nusileidimo aikštelė sraigtasparniui.
8. Kopų švyturys, Estija (Kõpu Lighthouse, Estonia)
Estai irgi turi, kuo pasigirti. Kopų švyturys yra vienas iš seniausiai veikiančių švyturių pasaulyje. Jis pastatytas 1531 metais Hjumos saloje. Jo aukštis yra kiek daugiau nei 36 metrai. Kopų švyturys iš kitų išsiskiria savo masyvumu ir atšiaurumu. Pačioje pradžioje statinio pamatas buvo vientisas, o švyturio sargas žibintą pasiekdavo išoriniais laiptais lauke.
Įdomu: švyturio žibintas yra iškilęs beveik 103 metrus virš jūros lygio – aukščiausiai visoje Baltijos jūros pakrantėje.
7. Baišameno švyturys, Kinija (Baishamen Lighthouse, China)
Švyturys pradėjo veikti 2000 metais. Jo aukštis siekia 72 metrus ir tai yra antras pagal aukštį švyturys Kinijoje.
Įdomu: švyturio signalas gali būti matomas įspūdingu 33 kilometrų spinduliu.
6. Duvrė uolų švyturys, Prancūzija (Roches-Douvres Light, France)
Itin statyboms nepalankioje vietovėje pirmasis švyturys buvo pastatytas dar 1868 metais ir stovėjo iki pat 1944 metų, kol vokiečių kariai jo nesugriovė. Atstatytas ir dabartinę išvaizdą įgavo 1954 metais. Jo aukštis yra apie 60 metrų.
Įdomu: teigiama, kad tai labiausiai nuo žemyno nutolęs švyturys Europoje (30 kilometrų iki kranto).
5. Vyskupo uolos švyturys, Didžioji Britanija (Bishop Rock Lighthouse, Isles of Scilly, United Kingdom)
Šis švyturys gali pasigirti neįtikėtina vietove – mažutėje saloje, skalaujamoje nuožmių Atlanto vandenų, vietos pakanka kaip tik vienam švyturiui. Žvelgiant į vietovę, sunku net patikėti, kaip tokioje vietoje pastatytas švyturys sugebėjo išstovėti nuo 1858-ųjų iki pat šių laikų. Statinio aukštis yra 49 metrai.
Vyskupo uolos salai taip pat priklauso Gineso rekordas, kaip mažiausiai pasaulio salai su statiniu.
Įdomu: senesniais laikais šioje saloje kaliniai buvo paliekami numirti iš bado.
4. „Senelės šviesa“, Saudo Arabija („Jeddah Light“, Jeddah, Saudi Arabia)
Džida (angl. Jeddah) yra antras pagal dydį miestas Saudo Arabijoje. Išvertus iš arabų kalbos, „džida“ reiškia „senelė, močiutė“. „Senelės šviesa“ nėra tradicinis švyturys, nes pirminė jo paskirtis yra kaip uosto priežiūros ir apžvalgos bokšto. Statinio aukštis – maždaug 133 metrai.
Įdomu: nors statinys yra nėra tradicinis švyturys tikrąja to žodžio prasme, didžioji dalis švyturių sąrašų neapsieina be „Senelės šviesos“, kadangi jis laikomas pats aukščiausias švyturiu pasaulyje.
3. Genujos žibintas, Italija (Lanterna di Genova, Italy)
Šis istorinis švyturys yra tikra Genujos pažiba. Dabartinis švyturys pirmą kartą įžiebtas 1543 metais bei pakeitė laiko išbandymų neatlaikiusius pirmtakus. Tai vienas iš seniausių tokios paskirties statinių pasaulyje. Jo aukštis yra 76 metrai.
Įdomu: visi laivai, įplaukdavę į Genujos uostą, turėdavo mokėti „švyturio šviesos palaikymo“ mokestį. 1449 metų švyturio žurnale pažymėta, jog „žibinto“ prižiūrėtoju dirbo Antonijas Kolumbas, garsiojo Kristupo Kolumbo dėdė.
2. Vienišos salos švyturys, Airija (Fastnet Rock, Ireland)
Šis žymus Britų salų švyturys yra jau antrasis saloje. Pirmasis pasirodė esąs neefektyvus ir per daug silpnas atlaikyti nuolatinę bangų jėgą, todėl buvo nuspręsta jį pakeisti. Dabartinis švyturys pradėtas statyti 1897 ir pirmą kartą įžiebtas 1904 metais. Jo aukštis yra beveik 45 metrai. Išties šis švyturys yra puikus žmogaus darbo ir pastangų rezultatas. Iš Diko O‘Driskolo, prižiūrėjusio švyturį 14 metų, prisiminimų: „...ką veikdavome? Kartais mes tiesiog sėdėdavome. Dažnai mes tiesiog sėdėdavome ir mąstydavome.“
Įdomu: senesniais laikais ši sala buvo vadinama „Airijos ašara“, kadangi tai buvo paskutinis gimtosios žemės lopinėlis airių emigrantams, keliaujantiems į JAV ieškoti geresnio gyvenimo.
1. Heraklio bokštas, Ispanija (Torre De Hercules, Spain)
Tai seniausias pasaulyje veikiantis švyturys. XI amžiuje jį pastatė romėnai, o 1791 metais buvo atlikti dideli renovacijos darbai, kuriems vadovavo žymus italų inžinierius Eustaquio Giannini. Šio gražuolio aukštis yra 57 metrai.
Įdomu: tai antras pagal dydį švyturys Ispanijoje.
Bonusas. Nuoroda į vaizdelį, kad būtų galima susidaryti įspūdį, su kuo švyturiai „turi reikalų“: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&;v=oNpH5tx4Pu8