20 įspūdingiausių pasaulio vienuolynų

Parašė karabasas .

Vienuolynai nuo seno žadina žmonių vaizduotę savo didingumu, griežta tvarka, besąlygiško tikėjimo išraiška. Sklando legendos apie fanatišką vienuolių atsidavimą, pasakiškus turtus ir neatskleistas paslaptis. Į šį sąrašą atrinkome 20 pačių įstabiausių statinių, bet turime pripažinti, kad dar daugiau jų liko nepaminėtų. Jie savo vietą ras jau kituose sąrašuose.


20. Pažaislio vienuolynas, Lietuva (Pažaislio vienuolynas, Kaunas, Lithuania). Turime pripažinti, kad Pažaislio vienuolynas šiame sąraše atsidūrė su šiokia tokia protekcija, užimdamas vietą kitų, galbūt didingesnių vienuolynų. Ir vis dėlto, tai vienas iš puikiausių architektūros simbolių Lietuvoje. Teigiama, kad bažnyčios ir vienuolyno ansamblis yra tarp geriausių brandžiojo baroko pavyzdžių Šiaurės ir Rytų Europoje.
Įdomu: legenda byloja, kad XIX a. Pradžioje, vienuolyną nusiaubus Napoleono armijai, vienuoliai kažkur paslėpę brangenybes, o sode užkasę varinį varpą.

20 Pazaislio vienuolynas

19. Šaltojo vandens vienuolynas, Serbija (Studenica Monastery, Kraljevo, Serbia). Pastatytas 1196 metais. Priklauso UNESCO tarptautiniam paveldui. Vienas iš didžiausių ir prabangiausių serbų ortodoksų vienuolynų.
Įdomu: vienuolyne galima rasti senų, XIII-XIV amžiaus bizantiškojo stiliaus freskų.

19 STUDENICA MONASTERY serbia

18. Karališkasis Šventosios Gvadelupės mergelės vienuolynas, Ispanija (Real Monasterio de Nuestra Señora de Guadalupe, Guadelupe, Caceres, Spain). Vienuolyno ištakos siekia XIII amžių. Priklauso UNESCO tarptautiniam paveldui.
Įdomu: kompleksas simbolizuoja musulmonų išstūmimą iš Iberijos pusiasalio bei Kristupo Kolumbo išsilaipinimą Šiaurės Amerikoje.

18 Royal Monastery of Santa Maria de Guadalupe

17. Mūšio vienuolynas, Portugalija (Mosteiro da Batalha, Batalha, Portugal). Laikoma, jog tai yra vienas iš gražiausių vėlyvosios gotikinės architektūros pavyzdžių Portugalijoje. Priklauso UNESCO tarptautinio paveldo sąrašui. Kompleksui pastatyti prireikė daugiau nei 100 metų, per kuriuos pasikeitė 7 karaliai.
Įdomu: kompleksas buvo pastatytas portugalų, siekiant atsidėkoti Šventajai Mergelei Marijai už pergalę kare  prieš kastiliečius.

17 Mosteiro da Batalha

16. Švento Mato (Matajaus) vienuolynas, Irakas (Mar Mattai, near Bartella, Ninevah, Iraq). Įkurtas 363 m. po Kr. Laikoma, kad tai yra vienas iš seniausiai pastatytų krikščionių vienuolynų pasaulyje.
Įdomu: daugiausiai vienu metu šiame vienuolyne gyveno beveik 7000 vienuolių.

16 Mar Mattai monastery

15. Alkobasos vienuolynas, Portugalija (Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça, Alcobaça, Portugal). Įkurtas XII amžiuje. Tai vienas iš dviejų svarbiausių viduramžių Portugalijos vienuolynų bei pirmas (kartu su bažnyčia) gotikinio stiliaus architektūros statinys Portugalijoje.
Įdomu: ko nepadarė Didysis Lisabonos žemės drebėjimas 1755-iaisiais, tuo pasirūpino prancūzų kariai XIX amžiuje – jie gerokai pridarė žalos vienuolynui, nusiaubdami ir sudegindami dalį komplekso.

15 Mosteiro de Alcobaca

14. Kijevo urvų vienuolynas, Ukraina (Києво-Печерська лавра, Kyiv, Ukraine). Įkurtas 1051 metais, priklauso UNESCO tarptautiniam paveldui.
Įdomu: prieš įžengdamos į vidų, moterys privalo dėvėti galvos apdangalą, slepiantį plaukus.

14 kyiv pecherskaya lavra

13. Šventosios Katerinos vienuolynas, Egiptas (Santa Katarina, Saint Catherine, Egypt). Laikoma, jog tai vienas iš dviejų seniausiai pasaulyje veikiančių vienuolynų.
Įdomu: manoma, jog būtent šioje vietovėje Mozė regėjo degantį krūmą.

13 santa katarina

12. Chilandaro vienuolynas, Graikija (Hilandar, Mount Athos, Greece). Įkurtas 1198 metais. Šiuo metu vienuolyne gyvena beveik 50 vienuolių. 2004 metais didelę dalį komplekso nuniokojo gaisras ir iki šiol vyksta atstatymo darbai.
Įdomu: žodis „hilandar“ kilęs nuo senovinio žodžio, kuris reiškė transportinio laivo Bizantijoje kapitoną.

12 hilandar greece

11. Rilos vienuolynas, Bulgarija (Рилски манастир, Bulgaria). Vienuolynas pastatytas X amžiuje. Laikomas  vienu iš svarbiausių bulgarų istorinių, kultūrinių ir religinių simbolių. Priklauso UNESCO tarptautiniam paveldui.
Įdomu: nuo vienuolyno galima nukeliauti iki netoliese esančio urvo, kuriame, teigiama, du dešimtmečius praleido Jonas iš Rilos. Legenda byloja, kad pralindus pro plyšį tarp akmenų urve, bus atleistos visos nuodėmės. Tai tapo piligrimų ir keliautojų tradicija, o nuo didžiulio jų srauto plyšio sienos nusitašė ir tapo švelnios.

11 Rila Monastery bulgaria

10. Simono uolos vienuolynas, Graikija (Simonopetra, Mount Athos, Greece). Vienuolynas buvo pastatytas XIII amžiuje vaizdingoje vietovėje, tačiau statyboms itin nepalankioje vietovėje. Be abejo, tai tik sustiprina statinio įspūdį. Šiuo metu vienuolyne gyvena beveik 60 vienuolių.
Įdomu: originalus vienuolyno pavadinimas, kurį jam davė Simonas, buvo „Naujasis Betliejus“.

10 Simonopetra monastery

9. Petros vienuolynas, Jordanija (Ad Deir, Petra, Jordan). „Ad deir“ išvertus iš arabų kalbos reiškia „vienuolynas“. Vis dėlto, šis absoliučiai fantastiškas statinys nėra vienuolynas tikrąja to žodžio prasme, todėl šiame sąraše jis su šiokia tokia išlyga. Iš esmės tai yra neužbaigtas mauzoliejus, tačiau kas žino, galbūt pavadinimas „Ad deir“ duotas ne veltui? Pastatytas I amžiuje.
Įdomu: tai antras pagal lankomumą statinys Petroje po garsiosios Al Khazneh šventyklos, laikomos pasaulio stebuklu.

9 Ad Deir Petra

8. Grubiojo kalno vienuolynas, Ispanija (Monestir de Montserrat, Catalonia, Spain). Vienuolyno ištakos siekia IX amžių, tačiau oficialia įkūrimo data laikomi 1025 metai. XIX amžiaus pradžioje Napoleono armija sugriovė šį nuostabų statinį ir kompleksas buvo atstatytas tik XX amžiuje. Šiuo metu ten gyvena apie 100 vienuolių, o piligrimai ir turistai plūsta iš viso pasaulio.
Įdomu: Montserrat yra kalno pavadinimas ir pažodžiui reiškia „grubusis kalnas“. Šiuo vardu didžiuojasi garsi pasaulyje operos dainininkė Monserat Kabaljė (Montserrat Caballé).

8 Montserrat Monastery

7. Ki vienuolynas, Indija (Key Gompa, Kibar, India). Šis, tūkstantmetį skaičiuojantis budistų vienuolynas, yra įsikūręs daugiau nei 4 kilometrų aukštyje virš jūros lygio.
Įdomu: vienuolyną per amžius atakavo visi, kas netingėjo, tarp jų ir mongolai. Vienuolynas ne kartą buvo griautas ir degintas, bet kaskart atgimdavo ir nuolat buvo skiriamas dėmesys gynybos stiprinimui. Būtent todėl jis atrodo labiau kaip tvirtovė, o ne tykus vienuolynas.

7 Ki Monastery

6. Šventojo Jurgio ortodoksų vienuolynas, Izraelis (St George‘s Orthodox Monastery, Wadi Qelt, Israel). Vienuolyno statybos prasidėjo dar IV amžiuje, o visas kompleksas įkurtas VI amžiuje ir gali pasigirti įspūdinga vietove. Per amžius buvo griautas ir apleistas, tačiau XX amžiuje atstatytas ir dabar atviras visiems lankytojams.
Įdomu: anot biblijos, vienuolynas buvo įkurtas prie urvo, kuriame Eliją maitino varnai.

6 St George Monastery Israel Wai Qilt

5. Tigro guolis, Butanas (Paro Taktsang, Paro Valley, Paro District, Bhutan). Šis budistų vienuolynas įsikūręs daugiau nei 3 kilometrų aukštyje Himalajuose. Neįtikėtina jo lokacija žadina visų lankytojų vaizduotę. Sunku objektyviai įvertinti, kiek pastangų galėjo prireikti, norint pastatyti šį aukso grynuolį. Visas kompleksas pastatytas 1692 metais prie urvų, kuriame, sakoma, vienuoliai medituodavo jau nuo VIII amžiaus.
Įdomu: vienuolyne esanti Guru Sangjonmos statula, šventa budistų relikvija, apipinta įvairiomis legendomis. Sakoma, kad ji išgyveno tris gaisrus. O kaskart, kai buvo planuojama ją išvežti į kitą vietą, oras staiga subjurdavęs ir sujaukdavęs visus planus. Nusprendus statulos nejudinti, oras išsigiedrydavo.

5 Bhutan okt-nov 2010 tigers nest

4. Sumelos vienuolynas, Turkija (Sümela Manastırı, Maçka, Turkey). Šis graikų ortodoksų vienuolynas įkurtas 386 metais po to, kai, anot legendos, du dvasininkai toje vietovėje esančiame urve atrado Mergelės Marijos ikoną. Vienuolyną, per jo gyvavimo laikotarpį, ne kartą teko “remontuoti”, tačiau didelių pastangų dėka jis išliko iki mūsų dienų. Šiuo metu vienuolynas yra paverstas į muziejų.
Įdomu: šventyklos viduryje buvo šulinys, į kurį kapsintis vanduo, kaip tikėjo žmonės, turėjo gydomųjų galių.

4 Sumela Showing Location sumela monastery turkey

3. „Kabantis“ vienuolynas, Kinija (Xuan Kong, near Mount Heng, Hunyuan County, Shanxi province, China). Vienuolynas pastatytas VI amžiuje. Manoma, kad įspūdinga, tačiau statyboms nepalanki, vietovė buvo pasirinkta dėl dviejų priežasčių: pirma, tai buvęs svarbus komunikacijos centras, o antra – šalia tekanti upė nuolat užliedavo apylinkes, todėl statinys turėjo būti nepasiekiamas upės vandeniui.
Įdomu: legenda byloja, jog vienuolyną vienas pats savo rankomis pastatė vienuolis Liao Ran.

3 xuan kong monastery, china

2. „Meteora“ vienuolynų kompleksas, Graikija (Meteora, near Kalambaka, Greece). Meteoros kompleksas yra fantastiškas reginys bet kurio keliautojo akiai. 6 statiniai įsikūrę iš pirmo žvilgsnio neįtikėtinose vietose aukštai ant kalnų ir simbolizuoja didžiulį pasiaukojimą.
Įdomu: Meteora reiškia „iškilęs virš debesų“.

2 meteora

1. Taung Kalat kalno budistų vienuolynas, Mianmaras (Taung Kalat, Myanmar). Aukščiausią vietą šiame sąraše vienuolynas užėmė ne dėl beveik identiškų Mianmaro ir Lietuvos valstybių vėliavų, bet dėl įspūdingos vietovės bei pačio statinio. Kalbama, jog seniau užkilti iki viršūnės padėdavo lygiai 777 laipteliai.
Įdomu: vietiniai tiki, kad kalne gyvena natai – 37 dieviškosios būtybės, prižiūrinčios tvarką.

1 Taung Kalat

Mums visada galite parašyti:

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

arba sekite mus:

     facebookicon