20 įspūdingiausių pasaulio tiltų

Parašė karabasas .

Kai kurie milžiniški, kai kurie technologiškai neįtikėtini, kai kurie tiesiog gražūs, bet visi savaip fantastiški ir gniaužiantys kvapą. Prieš jūsų akis – 20 įspūdingiausių pasaulio tiltų.


20. Koplyčios tiltas, Šveicarija (Kapellbrücke, Lucerne, Switzerland). Pastatytas 1333 metais, iš dalies sudegė 1993 metais, atstatytas 1994 metais. Laikomas seniausiu Europoje mediniu tiltu „su stogu“.
Įdomu: tilto interjeras papuoštas paveikslais, kurių seniausieji nutapyti XVII amžiuje.

20

 
19. Naujasis tiltas, Ispanija (Peunte Nuevo, Ronda, Spain). XVIII amžiaus tiltas Ispanijoje, Rondos miestelyje.
Įdomu: tilto statyba pareikalavo bent 50 statybininkų gyvybių. Legendos sako, jog kamera, esanti po centrine arka, buvo naudojama kaip kalėjimas ir kankinimų kambarys. Kuo nors neįtikusieji rizikuodavo būti tiesiog išmesti pro langą ir išsitėkšti ant itin aštrių akmenų apačioje.19


18. Fabricijaus tiltas, Italija (Pons Fabricius, Roma, Italy). Šis tiltas gal ir neypatingo grožio, tačiau jis laikomas seniausiu pasaulyje tiltu, nepakitusiu nuo pat pastatymo 62 m. pr. Kr – šiam tiltui jau daugiau nei 2000 metų!
Įdomu: Fabricijus, įsakęs pastatyti tiltą, buvo atsakingas už kelių priežiūrą Romoje.

18


17. Bruklino tiltas, JAV (Brooklyn Bridge, New York City, USA). Pradėtas statyti 1870 metais, visuomenei atvertas – 1883 metais. Tiltas jungia Bruklino rajoną su Manhetenu. Bruklino tiltas yra vienas iš žymiausių JAV simbolių, susijęs su įvairiais istoriniais, kultūriniais ir socialiniais įvykiais.
Įdomu: BBC dokumentinė drama „7 industrinės eros stebuklai“ įtraukė Bruklino tiltą kaip vieną iš stebuklų.

17

 

16. Akaši tiltas, Japonija (Akashi Kaikyō Bridge, Awaji Island and Kobe, Japan). Tiltas visuomenei atvertas 1998 metais po 10 metų trukusių statybų. Akaši tiltas yra ilgiausias „kabančio tilto“ tipo statinys pasaulyje, ilgiausias tarpatramis siekia beveik 2 kilometrus, o visas ilgis – beveik 4 kilometrai.
Įdomu: plieninių trosų, panaudotų tilto statybai, pakaktų septynis kartus apjuosti Žemę.

16

 

15. Luiso Pirmojo tiltas, Portas (Ponte Luiz I, Porto, Portugal). Tilto statyba užtruko 5 metus, nuo 1881 iki 1886 metų. Tiltą suprojektavo G. Eifelio (G. Eiffel) kolega T. Seirigas (T. Seyrig), jie prieš tai kartu dirbo projektuodami kitą netoliese esantį Porto tiltą.
Įdomu: tiltas turėjo vadintis Karaliaus Luiso Pirmojo, tačiau pastarajam nesugebėjus atvykti į atidarymo ceremoniją, Porto valdžia priėmė sprendimą žodį „karalius“ išbraukti.15


14. Senasis tiltas, Bosnija ir Hercogovina, (Stari Most, Mostar, Bosnia and Herzegovina). Originalų tiltą XVI amžiuje pastatė Osmanų imperija. Deja, tiltas 1993 metais per karą buvo sugriautas ir iš naujo atstatytas 2004 metais. Tai viena iš didžiausių turistų atrakcijų šalyje.
Įdomu: legendos sako, jog tilto projektuotojas ir statytojas Heiredinas (Hayreddin) net ir atidarymo dieną nebuvo tikras, ar tiltas stovės, todėl iš anksto ruošėsi galimam nukirsdinimui dėl to, jog neįvykdė patikėto uždavinio. Nemažai su originalaus tilto statyba susijusių techninių aspektų – pastolių statyba ir tvirtumas, akmenų transportavimas – išlieka ne iki galo išaiškinti.

14


13. Karališkasis tarpeklio tiltas, JAV (Royal Gorge Bridge, Cañon City, Colorado, USA). Pastatytas 1929 metais, vos per 6 mėnesius, šis tiltas daugiau nei 70 metų išlaikė aukščiausiai esančio tilto titulą. Vaizdas nuo tilto išties pasakiškas.
Įdomu: tiltas itin populiarus tarp šokinėtojų su parašiutu ir skaidaiverių.

13


12. Senasis tiltas, Italija (Ponte Vecchio, Florence, Italy). Teigiama, kad dabartinis tiltas buvo pastatytas 1345 metais ir pakeitė iki tol stovėjusį, bet per potvynį sugriuvusį tiltą. Tiltas ypatingas tuo, jog nuo seno tiltas tarnavo kaip prieglobstis įvairaus plauko prekeiviams.
Įdomu: šis tiltas liko vienintelis iš visų tiltų per Arno upę, kurio nesugriovė besitraukiantys vokiečiai per Antrąjį pasaulinį karą. Tiltas taip pat buvo gerokai apgriautas, bet atlaikė 1966 metų potvynį.

12

 

11. Didysis Rytų jūros tiltas, Kinija (Donghai Bridge, Shanghai and Yangshan, China). Tai vienas ilgiausių jūrą kertančių tiltų pasaulyje. Visuomenei tiltas atvertas 2005 metais, bendras jo ilgis yra beveik 33 kilometrai.
Įdomu: pastaraisiais metais Kinijos statomų tiltų maštabai išties stebina. Būtent Kinijai priklauso ilgiausias pasaulyje tiltas. Donghai tiltą pasirinkome kaip kinų tiltų statybos reprezentacinį statinį.

11

 

10. Kintai tiltas, Japonija (Kintai-kyō, Iwakuni, Japan). Šis medinių arkų tiltas buvo pastatytas 1673 metais. Tiltas patyrė įvairių išbandymų ir jam grėsė visiškas išnykimas nuo Žemės paviršiaus, tačiau 1953 jis buvo iš esmės rekonstruotas.
Įdomu: originalaus tilto statybai nebuvo naudojamos vinys.

10


9. Biskajos tiltas, Ispanija (Puente de Vizcaya, Biscay province, Spain). Tiltas baigtas statyti 1893 metais ir yra seniausias „pervežančiojo tipo“ tiltas. Jis ypatingas tuo, jog, siekiant nepertraukti laivybos upe, žmonės ir transportas iš vienos upės pusės į kitą keliami specialia gondola. Visi norintys taip pat gali pereiti viršutine tilto dalimi, į kurią užkylama liftu.
Įdomu: pilietinio karo metu tiltu nebuvo įmanoma naudotis, nes buvo susprogdinta viršutinė jo dalis.

9


8. Forto geležinkelio tiltas, Škotija (Forth Bridge, Edinburgh, Inchgarvie and Fife, Scotland). Pradėtas statyti 1882 metais, baigtas ir atvertas visuomenei – 1890 metais. Tiltas jungia Edinburgą su Faifu (Fife) ir yra itin svarbi šalies transporto arterija.
Įdomu: šis tiltas buvo pirmasis tokio didelio masto masyvus statinys iš plieno Didžiojoje Britanijoje.Teigiama, kad statant buvo panaudota beveik 65 000 tonų plieno.

8


7. 33 arkų tiltas, Iranas (Si-o-se Pol, Isfahan, Iran). Pradėtas statyti 1599 metais ir baigtas – 1602 metais. Tilto ilgis yra beveik 298 metrai.
Įdomu: pagal pirminius brėžiniu buvo suplanuotos 40 arkų, tačiau apsistota ties 33 arkomis.

7


6. Auksinių vartų tiltas, JAV (Golden Gate Bridge, San Francisco, USA). Neoficialiai šis tiltas dažnai vadinamas kaip „pats gražiausias tiltas pasaulyje bei neabejotinai dažniausiai fotografuojamas“. Dėl to galima būtų ginčytis, tačiau „Auksiniai vartai“ tikrai gali būti laikomas vienu iš žymiausių JAV simbolių. Tilto statyba prasidėjo 1933 metais ir baigėsi 1937 metais. Bendras tilto ilgis yra beveik 2800 metrų, ilgiausias tarpatramis – beveik 1300 metrų.
Įdomu: žymioji tilto spalva ryškiai raudona oranžinė, dar kitaip vadinama „tarptautine oranžine“, jos kodas #C0362C. Spalva buvo pasirinkta pasikonsultavus su architektu Irvingu Morou (Irwing Morrow), siekiant, kad tiltas derėtų su aplinka bei matytųsi iš toli, esant rūkui.

6


5. Biržos tiltas, Italija (Ponte Rialto, Venice, Italy). Visuomenei atvertas 1591 metais, dabar šis tiltas yra viena iš didžiausių Venecijos architektūrinių atrakcijų turistams.
Įdomu: legendos byloja, jog iš pradžių miestelėnai tiltą vadino šlykščiu bei kritikavo jo nestabilumą, o kai kurie netgi spėjo, jog tiltas neišstovės nė metų.

5


4. Banpo tiltas, Pietų Korėja (Banpo Bridge, Seoul, South Korea). Baigtas statyti 1982 metais. Po Banpo tiltu slepiasi Jamsu tiltas, kuris, pakilus vandens lygiui upėje, specialiai pritaikytas nugrimzti į vandenį.
Įdomu: tilto fontanas pavadinimu „Mėnesienos vaivorykštės fontanas“ yra ilgiausias pasaulyje „tiltinis fontanas“, besidriekiantis po daugiau nei kilometrą (1140 metrų) iš abiejų tilto pusių.

4

 

3. Vėjo ir lietaus tiltas, Kinija (Chengyang Wind-Rain Bridge, Sanjiang County, Liuzhou, Guangxi, People's Republic of China). Pasakiško grožio tiltas pastatytas 1916 metais, juo siekta atvaizduoti vaivorykštę.
Įdomu: tiltas pastatytas nenaudojant vinių, vietoj jų meistriškai pasitelkiant tūkstančius smulkių medinių dalių.

3


2. Milo viadukas, Prancūzija (Millau Viaduct, Millau-Creissels, France). Įspūdingasis Milo viadukas yra aukščiausias pasaulyje tiltas (343 metrai ilgiausios vietoje nuo pagrindo iki viršūnės).
Įdomu: ūkanotą dieną keliaujantys tiltu tikrąja to žodžio prasme keliauja „virš debesų“. Tiltas taip pat „vaidino“ filme „Pono Byno atostogos“ (2007).

2


1. Bokšto tiltas, Anglija (Tower Bridge, London, United Kingdom). Tiltas visuomenei atvertas 1894 metais po aštuonerius metus trukusių statybų. Tilto ilgis yra 244 metrai. Tai vienas iš Londono simbolių, atpažįstamas visame pasaulyje, ir ginčytinai pats žymiausias tiltas pasaulyje.
Įdomu: viena iš tilto pamatuose įrengtų kamerų anksčiau buvo naudojama kaip morgas.

1

Mums visada galite parašyti:

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

arba sekite mus:

     facebookicon